Do centra pozornosti:
Urobiť z krbu solitér, ktorý pritiahne pozornosť v centre priestoru alebo umiestnený na stred čelnej steny, znamená podriadiť ostatné zariadenie a rozmiestnenie nábytku pravidlu dominantného prvku. Koncepcia priestoru sa upína ku krbu, ale v takomto prípade nemusí byť jednoduché nájsť dostatok plochy na komfortné sedenie. Toto riešenie asi len ťažko splní očakávanie človeka, ktorý chce byť čo najbližšie k otvorenému ohnisku. Optimálne riešenie možno nájsť v priestranných interiéroch a obytných plochách, v ktorých sa funkcie viacerých miestností spájajú do jedného celku.
Do kúta?
Priestorovo najúspornejšie je umiestnenie krbu v kúte miestnosti v uhlopriečnej polohe. Takto sa zvyčajne zaplní inak hluché miesto. Vykurovacie teleso tu z času na čas, podľa chutí domácich, zahorí spravodlivým plameňom krbu, ktorý sa do priestoru nevnucuje.
Oheň Predseda
Keď teleso krbu ukazuje svoje vnady v celej veľkosti, a pritom nájde oporu v stene miestnosti, tak profesionáli hovoria o predsadenom krbe. Technicky i priestorovo ide o jednoduchšie riešenie, a preto sa využíva najmä v prípade, že sa majitelia domu či bytu dodatočne rozhodnú pre krb. Predsadený alebo krb čiastočne zapustený do steny môže dominovať ale aj rovnocenne asistovať ostatnému zariadeniu. Všetko závisí od jeho tvaru, použitého materiálu a zladeniu so štýlom interiéru. Priestorovo môže byť vytvarovaný do podoby vyhrievanej lavice.
Oheň v stene
Telo omietnuté rovnako ako stena, iba zasklená clona ohniska v kovovom ráme. Pôsobí ako živý obraz. Krb zabudovaný do vymurovanej steny zaberá najmenší objem, pozornosť púta najmä vo chvíľach, keď ohnisko ožije ohňom. Dispozičné riešenie takéhoto typu krbu zjednoduší susedstvo technickej miestnosti, skladu alebo kotolne. Pri zmene využitia miestnosti sa môže predsadený krb stať súčasťou murovaného nábytku alebo policovej zostavy.
Čo odkazuje špecialista na kachle a krby záujemcom :
„Pri predstavách zákazníkov sa niekedy stretávame s riešeniami, ktoré sú na prvý pohľad bláznivé. Napriek tomu moderne rozmýšľajúci kachliari dokážu väčšinu z nich zrealizovať. Krb vznášajúci sa nad podlahou – zdá sa Vám to nereálne? Pri možnosti kotvenia celej stavby do stropnej konštrukcie je to zrealizovateľné. V poslednom období však dochádza skôr k technickým problémom týkajúcim sa komínových prieduchov.
Trendové krbové vložky s veľkými zasklenými plochami si vyžadujú priemery komínov 250 mm, ba dokonca 300 mm. Vo väčšine projektov sa navrhujú komíny s menším priemerom. Je to konfrontácia technických parametrov krbovej vložky s parametrami komína. Pre správnu činnosť týchto ohnísk pri napojení na menšie priemery komínov musí mať komín vyššiu účinnú výšku. Niekedy ani to nepostačuje a jediným riešením je komínový ventilátor. Problémom býva predstava klienta o výkone krbovej vložky a jeho trvaní. Klasický teplovzdušný krb s určitým menovitým výkonom je plne funkčný, iba ak dostane každú hodinu stanovenú dávku dreva.
Mylná je predstava, že napriek tomu, že do krbu-kozubu sa neprikladá, krbová vložka pracuje na výkon udávaný v technických listoch. Fyzikálne zákonitosti sa oklamať nedajú. Táto predstava je nebezpečná vtedy, ak si zákazník vyberie krb ako hlavný zdroj vykurovania. Neuvedomí si, že za vysokým výkonom krbové vložky je ukrytá väčšia spotreba dreva. Nevyhnutné je aj pravidelné prikladanie. Noci strávené prikladaním dreva do krbu asi nikoho nenadchnú. Dostatočne znalý odborník na krby a kachle vysvetlí výhody a nevýhody jednotlivých vykurovacích systémov. Nechajte si poradiť, aby ste napriek perfektnému dizajnu neboli z nového krbu sklamaní.“