Pri stavbe krbu pozor na SADROKARTÓN

Pri stavbe krbu pozor na sadrokartonMedzi laikmi sa stále objavujú diskusie, či je alebo nie je Ytong či sadrokartón vhodný pre stavbu obstavby krbovej vložky. Použitie „protipožiarneho“ sadrokartónu, ktorý je správne označovaný ako sadrokartón so zvýšenou odolnosťou proti požiaru, JE ÚPLNE NEPRÍPUSTNÉ.

Úlohou protipožiarneho sadrokartónu je zamedziť šíreniu požiaru po vopred definovanú dobu, čo je maximálne niekoľko desiatok minút. Potom sa rozpadne rovnako ako sadrokartón „obyčajný“.

Deklarovaná protipožiarna odolnosť sadrokartónu je daná vlastnosťou sadry, ktorá obsahuje určité množstvo kryštalicky viazanej vody. Tá sa v prípade vystavenia vysokým teplotám odparuje, čím sadrokartón v podstate chladí. Pre opakovane teplom zaťažovanú konštrukciu, akú obstavba krbovej vložky bezpochyby je, teda nemožno tento materiál dlhodobo považovať za bezpečný.

Rovnako tak Ytong je materiál, ktorý sám o sebe nie je horľavý a podľa údajov výrobcu je aj hygienicky nezávadný. Problém ale vzniká, ak je vystavený konvekcii teplého vzduchu vo vnútri krbovej obstavby. Ide totiž o materiál značne pórovitý a prašný. Vďaka tomu dochádza pri použití v krbe k jeho pomalému, postupnému vyprašovaniu – doba a intenzita týchto zmien priamo úmerne závisí od intenzity a frekvencie využitia krbu. Konštrukcia kozubového plášťa je tak postupne oslabovaná a vzniká riziko praskania, či dokonca kolaps obstavby.

Samozrejme tým tiež dochádza k zbytočnému a nezdravému zvyšovanie prašnosti v interiéri, nehovoriac o tom, že by sme mohli vyhorieť.

Pozor, nikdy nepoužívajte na obstavbu krbovej vložky Ytong alebo sadrokartón!

Nezabudnite ani na čistenie krbu a komína!

Odporúčame čističe komína

PS: Ak si myslíte, že by článok mohol pomôcť aj Vašim známym, podporte ho lajkom a zdieľaním.

ebook-5-tipov-ako-si-spravne-vybrat-krbovu-vlozku-preklik-obr2

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.