Pri stavbe krbu – kozuba sa neoplatí ŠETRIŤ, RIZIKO požiaru za to nestojí

Kominári na základe prípadov z praxe varujú !

House FireNa Slovensku v roku 2010 bolo zaznamenaných 200 požiarov, v roku 2011-2014 to bolo až 700 požiarov spôsobených nedostatkami, ako sú: nekvalitné izolácie alebo zle vybudované odvody spalín či znečistený komín.

Problém je v tom, že mnohí preceňujú svoje kutilské schopnosti a síce je to lacné, ale až príliš amatérsky postavia krb spôsobom, ktorý ohrozuje bezpečnosť. Niet sa čo čudovať, že štatistika požiarov je ovplyvnená práve týmito vplyvmi.

Ak vás aspoň trochu desí predstava vlastného horiaceho domu, radšej pri stavbe krbu zabudnite na amatérske riešenie stavby, bez znalostí.

Poniektorí ľudia si krb stavajú dokonca aj na miestach, ktoré na to absolútne nie sú vhodné – napríklad pod horľavými stropmi. Prípadne si síce na montáž dymovodu a inštaláciu krbovej vložky pozvú odbornú firmu, ale obostavbu ( obmurovku ) s izoláciou si už robia sami.

Obloženie krbu znamená najviac rizík

Obostavba krbuVeľmi často sa stretávame so zákazníkmi, ktorí si krb stavali buď svojpomocne, alebo oslovili neodbornú firmu a teraz majú veľké problémy s obložením krbu alebo jeho zlou realizáciou.

Bohužiaľ aj dnes mnoho „krbárskych“ firiem používa pre svoje stavby krbov – kozubov materiály, ktoré do krbu vôbec podľa noriem nepatria. A prečo to robia ? Niektorí nevedomky a niektorí z dôvodu ceny, keďže žiaruvzdorné materiály majú samozrejme niekoľkonásobne väčšiu cenu ako bežné, typu Ytong, Hebel, sadrokartón a iné.

Pórobetónové tvarovky sú pre stavbu krbu nevhodné. Nevydržia dlhodobé tepelné namáhanie. Pri použití pórobetónu nesmie teplota vo vnútri krbu prekročiť 52 °C. To je okolo krbovej vložky a v komore krbu nemožné.

Znie to možno neuveriteľne, ale ľudia sú schopní krb obostavať aj sadrokartónom, hoci to celkom logicky nezodpovedá požiarnym normám.
Sadrokartón nepoužívajte pre stavbu krbu a to ani sadrokartón protipožiarny ! Protipožiarny sadrokartón dokáže odolávať dlhší čas ohňu, ako dôjde k prestupu ohňa. Nevydrží však stále tepelné namáhanie.

Sadrokartónu nepomôže ani izolácia v podobe minerálnej vaty a hliníkovej fólie. Tá totiž teplom krehne a časom sa začne drobiť. Ak kúrite často, znamená to, že postupom času začnete vdychovať nielen kúsky alobalu, ale potom aj kúsky minerálnej vaty. Potom sa začne drobiť aj sadrokartón !

Nesprávne obloženie krbu ( sopúchu ) - použitý materiál sklená alebo kamenná vata

Toto určite NIE ! Nesprávne obloženie sopúchu krbu – použitý materiál sklená alebo kamenná vata

Nesprávne obloženie krbu - materiál minerálne vata s AL fóliou

Toto určite NIE ! Nesprávne obloženie sopúchu krbu – materiál minerálna vata s hliníkovou fóliou a sadrokartón


Správne sa pre izoláciu obostavby ( obmurovky ), prípadne aj horľavého stropu nad krbom – kozubom, majú používať kalcium-silikátové dosky ( napr. PROMASIL, SILC… ), prípadne materiály určené na stavbu krbu. Tieto dosky sa na vymurovanie lepia montážnym lepidlom.

Obostavba krbu

Správne obloženie krbu – použitý materiál Brula a izolačné dosky

Máte v poriadku komín?

Nezabúdajme aj na komín je to dôležitá súčasť krbu – kozuba.
Nerezový komín
Pred každou plánovanou stavbou krbu si nechajte komín skontrolovať odbornou kominárskou firmou ( kominárom ), týka sa to hlavne starších komínov.

Pokiaľ pri dodatočnej stavbe krbu či inštalácii krbových kachlí nevyhovuje pôvodný komín, nie je problém pristavať dodatočne nový. Existuje hneď niekoľko variantov riešení. Základom pre možnosť dodatočného budovania krbu je komín s dostatočne veľkým priemerom. Ak ide o novostavbu alebo o súčasť rekonštrukcie podliehajúcej kolaudácii, musíte podľa novej európskej normy pôvodný komín nechať vyvložkovať nerezovým plechom. Ak sa starý komín neoplatí upravovať, možno postaviť komín nový, či už stredom stavby alebo pristavením na bok domu či na konzolu.

Kúrenie v krbe alebo v kachliach je príjemné nielen pre svoje sálavé teplo, pre ktoré sa k nemu veľa ľudí vracia na chatách, v rodinných domoch a dokonca aj v bytoch.

PS1: Pokiaľ ste technicky zručný a máte chuť a odvahu si sám alebo svojpomocne postaviť krb, máme pre Vás návod Ako postaviť krb od A po Z. Ukážeme Vám detailné postupy, vďaka ktorým bude Váš krb bezpečný, kvalitný a vy sa ním budete môcť pochváliť.

PS2: Ak si myslíte, že by článok mohol pomôcť aj Vašim známym, podporte ho lajkom a zdieľaním.

ebook-5-tipov-ako-si-spravne-vybrat-krbovu-vlozku-preklik-obr2

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.