Materiál ktorý nepatrí do krbu

Ak vidíte horieť oheň v krbe, máte pocit, že potrebujete niečo do neho vhodiť a spáliť to.

Vás v tej chvíli napadne, že sa potrebujete zbaviť starej lepenkovej škatule, zvyškov dreva zo stavby či niečo iné … Je to rýchly a jednoduchý spôsob, ako sa toho zbaviť.

Hovoríte si, veď to sa spáli?!

No skôr než to urobíte, mali by ste sa zamyslieť na tým čo idete spaľovať?! Mali by ste si byť vedomí toho, že okrem palivového dreva, niektoré materiáli by nemali byť vôbec použité na kúrenie v krbe (v žiadnom spotrebiči na tuhé palivo).

Existuje niekoľko materiálov, ktoré predstavujú nebezpečenstvo požiaru či nebezpečenstvo pre zdravie. Ich spaľovaním, by ste mohli ohroziť vás aj vašu rodinu.

Tu sú niektoré materiály, ktoré by ste nemali nikdy spaľovať v krbe!

Ošetrené alebo farbené drevo

Ak máte doma odpadky z dreva napr. zo stavby, spaľovanie v krbe – kotly sa môže javiť ako výhra. Uvedomte si, že ošetrované rezivo nemá miesto vo vašom krbe.

Chemikálie na dreve, sú veľmi jedovaté a ich spaľovanie vo vašom krbe môže váš domov naplniť nebezpečnými výparmi. Nielenže spálenie akéhokoľvek natretého dreva uvoľní chemikálie do vzduchu, ale farba pôsobí, ako urýchľovač a môže horieť príliš rýchlo. Taktiež spaľovaním takého dreva, uvoľnené chemikálie môžu poškodiť spotrebič, dymovody či komín a oslabujú ich.

Plasty

Napriek tomu, že plasty sú jedným z najnebezpečnejších materiálov na spaľovanie, bežne sa spaľujú v krboch – kotloch a ohniskách. Či už z dôvodu pohodlia alebo ušetriť peniaze, ľudia denne spaľujú plasty. Aj keď existuje veľa druhov plastov, všetky sú rovnako nebezpečné.

Dioxín je emisia, ktorá pochádza z horenia plastov, ako je PVC. Táto toxická chemikália je nielen karcinogénna, ale môže mať aj iné vážne následky – a počas tehotenstva ju možno dokonca prenášať z matky na dieťa. Okamžité vystavenie pôsobeniu horiaceho plastu, môže viesť k bolesti hlavy, slabosti, únave a poškodeniu očí alebo dýchacieho systému. Emisie sa môžu usadiť aj na plodinách alebo vo vodných zdrojoch.

Spaľovanie plastov je nebezpečné pre Vás a Vašich susedov!

Baliaci papier

Pravdepodobne ste si všimli, že baliaci papier pôsobí a vyzerá inak ako obyčajný papier. Rovnako, ako ošetrované rezivo, baliaci papier, ktorý sa bežne používa na balenie darčekov obsahuje chemikálie, ktoré môžu váš domov naplniť nebezpečnými výparmi. Aj keď sa hodí do ohniska pár guličiek baliaceho papiera, môže sa zdať neškodný, no v skutočnosti  to môže viesť k vážnemu požiaru komína. Papier obsahuje pigmenty, ktoré sa môžu stáť toxickými, keď sa vystavujú ohňu a teplu. Okrem toho, vloženie väčšieho množstva baliaceho papiera do kbu môže spôsobiť výbuch, ktorý môže spôsobiť zapálenie komína.

Takže ak je papier neporušený, môžete ho recyklovať, napr. tým že ho použijete na budúci rok. Alebo lepšie, ako ho hodiť do krbu, stačí ho potrhať na menšie kusy a hodiť do koša na odpadky.

Lepenka

Kartón by nemal byť spálený v krbe z rovnakého dôvodu, ako aj baliaci papier. Akýkoľvek farebný atrament na lepenke môže odvádzať toxické výpary a náhle spaľovanie lepenky môže spôsobiť nebezpečné zvýšenie teploty krbu a komína, čo môže mať za následok požiar v komíne.

Keď však na budúce budete potrebovať zapáliť oheň v krbe, nepoužívajte kartón (vrátane krabíc na pizzu), na budúce radšej použite podpaľovače do krbu.

Vianočné stromčeky

To, že končia sviatky môžete byť v pokušení zložiť si vianočný stromček a rýchlo ho zlikvidovať vo svojom krbe – kotly. Koniec koncov, je to pár metrov dobrého palivového dreva, však? Zle! Čerstvý vianočný stromček je plný miazgy. Nielenže bude horieť zle, pretože nebol správne usušený, miazga môže nechať vo vašom komíne nebezpečné živice. V extrémnych prípadoch tieto živice povedú k nebezpečnému požiaru komína.

Mokré drevo

Mokré drevo je ťažko zapáliť.  Drevo, ktoré je mokré alebo ktoré nebolo správne sušené, horí pri nižšej teplote, ako suché drevo. Keď drevo efektívne nehorí vytvára viac dymu. Tento ťažký, chladnejší dym spôsobuje kondenzáciu, ktorá vedie k rýchlemu nahromadeniu nebezpečného dechtu. Mokré drevo urýchľuje tvorbu dechtu, ak sa nevyčistí, ohrozuje váš spotrebič aj komín a môže dôjsť k nebezpečnému požiaru.

Nepoužívajte drevo, ktoré bolo nedávno vyrezané alebo vyzerá nazelenané! Aby ste dostali maximum tepla z dreva, ktoré spaľujete, používajte drevo suché s max. vlhkosťou do 20%.

Majte prosím na pamäti! Váš krb nie je spaľovňa!

Krby, kotle, pece, kachle sú konštruované a testované na bezpečnosť. Tieto bezpečnostné opatrenia však predpokladajú, že zariadenie na spaľovanie dreva je používane podľa plánu.

Keď v krbe spálite látku, ktorá nie je z dreva, mohli by ste nezvratne poškodiť váš krb, Váš domov a Vás. Môžu Vás otráviť, viesť ku korózii a dokonca k nebezpečným požiarom komína.

Náš tip: Vždy používajte kvalitné suché, tvrdé palivové drevo a vychutnajte si teplý a bezpečný oheň.

Máte problém s dechtom v komíne či spotrebiči? Aby ste zabránili tvorbe a usadzovaniu dechtu v komíne a spotrebiči, odporúčame pravidelne používať vitamín pre zlepšenie spaľovania tuhých palív alebo čistističe komína.

PS: Ak si myslíte, že by článok mohol pomôcť aj Vašim známym a priateľom, podporte ho lajkom a zdieľaním. Vďaka.

eBook zdarma AKÉ DREVO POUŽIŤ DO KRBU aby ste dosiahli maximálnu účinnosť
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.