Máte nový komín alebo starší a práve ste sa rozhodli, že by ste ho radi využili a napojili doň nejakú krbovú vložku, piecku alebo kachle?
No lenže ste zistili, že priemer komína je väčší, ako váš spotrebič ktorý chcete kúpiť.
A tu nastáva ten kameň úrazu ! Kladiete si otázku, Čo teraz stým ? Nevešajte hlavu každý problém sa dá vyriešiť. Máme pre vás riešenie a odpoveď.
Vychádzajme z toho, že komín už stojí a krbová vložka alebo piecka – kachle bola kúpená bez toho, aby sme vedeli, aký priemer komína máme a tiež, aká je jeho účinná výška.
V takomto prípade je možné previesť redukciu a napojenie do komína až do 30% priemeru komína (napr. min. priemer 150 mm – zredukovanie na 125-120 mm) s podmienkou, že komín má dostatočnú účinnú výšku Pa.
V teoretickej rovine pri 5 m účinnej výšky komína – počíta sa od napojenia spotrebiča, mal by sa pri optimálnych podmienkach vytvoriť komínový ťah 12 Pa, čo vo väčšine prípadoch je dostatočný.
Napríklad, ak zredukujeme napojenie o 10%, tak účinná výška by mala byť minimálne 6 m pri optimálnych podmienkach.
Čo znamenajú optimálne podmienky?
– Z akého materiálu je postavený komín ( šamot, nerez, kameň atď. )
– Či je nový alebo starý
– Či vedľa domu nie je vysoká budova alebo nejaký vysoký strom
– Či fúka v danej lokalite silný vietor alebo nie
– V akom prostredí je postavený dom na kopci alebo v doline
To sú veci, ktoré ovplyvňujú ťah komína.
V takomto prípade je dôležité si preveriť u predajcu, či kúpený spotrebič je náročný na komínový ťah.
Ideálnym riešením je nechať si posúdiť jestvujúci stav revíznym technikom komínov (nie každý kominár je revízny technik).
Ideálnym riešením je kúpiť si spotrebič u odbornej firmy, ktorá Vám poradí a odporučí spotrebič, ktorý je vhodný na Váš jestvujúci komín.
Rada na záver:
Ak sú technické parametre komína nevyhovujúce, riešením je komínový ventilátor, ktorý Vám zabezpečí ťah spalín na akúkoľvek účinnú výšku komína.
PS: Ak si myslíte, že by článok mohol pomôcť aj Vašim známym, podporte ho lajkom a zdieľaním.