Pri stavbe krbu pozor na SADROKARTÓN

Pri stavbe krbu pozor na sadrokartonMedzi laikmi sa stále objavujú diskusie, či je alebo nie je Ytong či sadrokartón vhodný pre stavbu obstavby krbovej vložky. Použitie „protipožiarneho“ sadrokartónu, ktorý je správne označovaný ako sadrokartón so zvýšenou odolnosťou proti požiaru, JE ÚPLNE NEPRÍPUSTNÉ.

Úlohou protipožiarneho sadrokartónu je zamedziť šíreniu požiaru po vopred definovanú dobu, čo je maximálne niekoľko desiatok minút. Potom sa rozpadne rovnako ako sadrokartón „obyčajný“.

Deklarovaná protipožiarna odolnosť sadrokartónu je daná vlastnosťou sadry, ktorá obsahuje určité množstvo kryštalicky viazanej vody. Tá sa v prípade vystavenia vysokým teplotám odparuje, čím sadrokartón v podstate chladí. Pre opakovane teplom zaťažovanú konštrukciu, akú obstavba krbovej vložky bezpochyby je, teda nemožno tento materiál dlhodobo považovať za bezpečný.

Rovnako tak Ytong je materiál, ktorý sám o sebe nie je horľavý a podľa údajov výrobcu je aj hygienicky nezávadný. Problém ale vzniká, ak je vystavený konvekcii teplého vzduchu vo vnútri krbovej obstavby. Ide totiž o materiál značne pórovitý a prašný. Vďaka tomu dochádza pri použití v krbe k jeho pomalému, postupnému vyprašovaniu – doba a intenzita týchto zmien priamo úmerne závisí od intenzity a frekvencie využitia krbu. Konštrukcia kozubového plášťa je tak postupne oslabovaná a vzniká riziko praskania, či dokonca kolaps obstavby.

Samozrejme tým tiež dochádza k zbytočnému a nezdravému zvyšovanie prašnosti v interiéri, nehovoriac o tom, že by sme mohli vyhorieť.

Pozor, nikdy nepoužívajte na obstavbu krbovej vložky Ytong alebo sadrokartón!

PS: Ak si myslíte, že by článok mohol pomôcť aj Vašim známym, podporte ho lajkom a zdieľaním.

ebook-5-tipov-ako-si-spravne-vybrat-krbovu-vlozku-preklik-obr2

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

 • Najnovšie články
 • Najčítanejšie články
 • Kategórie
 • Pripojte sa na Facebooku
 • 5 tipov, ako si správne vybrať krbovú vložku, aby ste mali istotu, že roky budete spokojný

  V eBooku nájdete 5 odpovedí na zásadné otázky, ktoré si väčšina ľudí kladie pred kúpou krbovej vložky.

 • Aké drevo použiť do krbu?

  Neviete si rady, aké drevo je to správne na kúrenie v krbe, kotly, peci ...? Mám pre vás návod ako na to. Každá drevina má inú výhrevnosť a nehorí rovnaký spôsobom. V eBooku nájdete tipy ako napr., aké drevo horí pekným plameňom a vytvára veľké množstvo rozžeravených uhlíkov z ktorých sála príjemné teplo dlhé hodiny.

 • Krb podľa Feng Shui

  Radi zariaďujete svoj priestor podľa Feng Shui a chceli by ste vedieť či máte krb správne umiestnený ? V eBooku sa o tom dozviete.